Sepetim (0) Toplam: 0,00
%20
Bilge Dede Hazret-i İdris'i Anlatıyor- 9413 Süleyman Kösmene

Bilge Dede Hazret-i İdris'i Anlatıyor- 9413

Liste Fiyatı : 70,00
İndirimli Fiyat : 56,00
Kazancınız : 14,00
Taksitli fiyat : 3 x 18,67
%20
Temin süresi 4 gündür.
9789755259413
417657
Bilge Dede Hazret-i İdris'i Anlatıyor- 9413
Bilge Dede Hazret-i İdris'i Anlatıyor- 9413
56.00

Bilge Dede, Hz. İdris’i (as) Anlatıyor

Hz. İdris (as), Hz. Âdem ve Hz. Şît’ten sonra gelen peygamberdir. Allah ona otuz sahife indirmiştir. Kabiloğulları’na peygamber olarak gönderilmiş, kavmine tebliğde bulunup hak yola davet etmiş, onlardan Allah’a itaat etmelerini, şeytana karşı çıkmalarını istemiştir.

Kur’ân-ı Kerim’de iki yerde doğrudan adı zikredilmektedir. Bunların birinde, “Kitapta İdris’i de an; çünkü o çok sadık bir peygamberdi. Biz onu yüce bir makama yükselttik” (Meryem Sûresi: 56-57), diğerinde, “İsmail’i, İdris’i, Zülkifl’i de hatırla. Bunların hepsi sabredenlerdendi. Onları rahmetimize kabul ettik. Onlar hakikaten iyi kimselerdendi” (Enbiyâ Sûresi: 85-86) denilmektedir.

Peygamber Efendimiz Mi’rac sırasında onunla, bazı rivayetlere göre ikinci, hadislerin çoğunluğuna göre ise dördüncü kat semada karşılaşmıştır. (Buhârî, “Salât”, 1; “Enbiyâʾ”, 4, 5; Müslim, “Îmân”, 259, 263, 264).

Said Nursî Mektubat adlı eserinde onun Üçüncü Tabaka-i Hayatta olduğunu belirterek; “Hazret-i İdris ve İsa Aleyhimesselâmın tabaka-i hayatlarıdır ki beşeriyet levazımatından tecerrüdle, melek hayatı gibi bir hayata girerek nurânî bir letafet kesb eder. Âdeta beden-i misalî letafetinde ve cesed-i necmî nuraniyetinde olan cism-i dünyevîleriyle semavatta bulunurlar” demiştir.

İnsanların medenî toplumlar olmasında peygamberlerin büyük rolü vardır. Her peygamber, bir ihtiyaç için önemli buluşlar, üretimler yapmasıyla bilinir. Her bir peygamber bir sanatın, bir tekniğin, bir medeniyet harikasının mucididir denilebilir.

Peygamberler maneviyatın yanında maddî ilerlemeler için de çığır açmışlar, medeniyeti çok ileri noktalara götürmüşler, bir anlamda bugünkü teknolojik gelişmelerin temellerini atmışlardır.

Mu’cizelere mazhar olan her peygamber gibi Hz. İdris (as) de, bugünkü medeniyetin öncüsü olan gelişmelere önderlik etmiştir: İdris Aleyhisselâm da terzilerin pîridir.

Yunus Emre’nin bir ilâhisinde de “İdris Nebi hulle (elbise) biçer, / Diker Allah deyu deyu” denmektedir.

Yazıyı icad eden, ilk defa ölçü ve tartı âletlerini kullanan odur. Yıldız ilmi, hesap, tıp, bitkilerin sırları, garip sanatlar, yazı yazmak gibi meslek ve sanatların da öncüsüdür.

Kitapta, “Bilge Dede” torununa onun seviyesine uygun, akıcı ve sürükleyici bir dille Hz. İdris Peygamberi anlatmaktadır.

Kapat